ZEPD #4 Neurobiologia i empatia — czyli co się dzieje za kurtyną?

Prowadzi Beata Kosiacka

Kto chociaż raz próbował zmieniać swoje nawyki, ten pewnie miał okazję mierzyć się z nie lada wyzwaniem. Upraszczając, dzieje się tak dlatego, że na bardzo wczesnym etapie nasz mózg koduje sobie informacje, które zapisuje w postaci ścieżek neuronalnych, tworząc w ten sposób modele mentalne i pozaświadome przekonania, jak działa świat, co z czasem staje się naszym „oprogramowaniem” na życie. Im częściej odtwarzamy jakąś czynność, tym szybciej zostaje ona zautomatyzowana i wykonywana praktycznie bez udziału świadomości. Oczywiście, z praktycznego punktu widzenia, jest to nieodzowne do sprawnego funkcjonowania na co dzień. W przypadku nawykowych działań, których wykonanie przynosi nam korzyści, nie stanowi to żadnego problemu, gorzej w przypadku nawykowych reakcji, które nam nie służą.

Na szczęście najnowsze badania z dziedziny neurobiologii potwierdzają, że mózg jest neuroplastyczny, co oznacza, że nie tylko uczymy się przez cale życie, ale że możemy na nowo napisać swoje programy, a dzięki empatii, łagodności dla siebie i akceptacji możemy znacząco podnieść jakość i satysfakcję z pełniejszego i bardziej świadomego kierowania swoim życiem.

Ten fascynujący temat jest przedmiotem mojej rozmowy z Martą Kułagą, certyfikowaną trenerką NVC (Porozumienia bez Przemocy) oraz założycielką sieci przedszkoli i żłobków Krasnal z Krakowa.

Dodatkowo ujawniam, że na przykładzie mojej osobistej słabości (pewnego nawyku, który staram się zmienić) rozbieramy z Martą na czynniki pierwsze model zmiany, wsłuchując się w potrzeby, uczucia i szukając rozwiązań, których mój mozg nie będzie chciał sabotować ;)

Miłego słuchania!

Zapraszam do posłuchania

W tym odcinku

Ciekawe strony, osoby, artykuły

Subskrypcja

Chcesz dostawać więcej inspiracji? Zapisz się na newsletter Babskiej Dżungli