ZEPD #6 Empatia, która leczy

Prowadzi Beata Kosiacka

Carl Rogers, twórca psychoterapii zorientowanej na klienta, twierdził, że empatia jest jedynym i wystarczającym czynnikiem do leczenia. Mój dzisiejszy gość, Katarzyna Broda, (psycholog i psychoterapeutka w nurcie integracyjnym), powołuje się na te słowa swojego mentora i dodaje, że empatia jest uniwersalnym, chociaż wciąż niedocenianym i niedostatecznie wykorzystywanym narzędziem w pracy z drugim człowiekiem. Narzędziem, które pomaga wejść w świat drugiej osoby, zwłaszcza gdy jest potrzebna obecność, wysłuchanie, wsparcie i zaufanie.

Katarzyna na co dzień pracuje z osobami chorymi onkologicznie i ich rodzinami, ale także z osobami, które są w kryzysie, doświadczają nadmiernego wyczerpania, lęku czy zaburzeń odżywiania. Stara się być kameleonem, który dopasowuje się do swoich klientów i pacjentów.

W dzisiejszym odcinku rozmawiamy, kiedy warto udać się na konsultację i że nie warto ulegać stereotypom, że psychoterapia musi ciągnąć się latami. Poruszamy też temat depresji w kontekście spełniania oczekiwań otoczenia i nadmiernej presji na siebie, by zawsze być adekwatnym. A na koniec Kasia dzieli się „tajemniczym przepisem”, jak sama dba o swoją sferę psychiczną i jakie empatyczne rytuały stosuje prywatnie i w gabinecie.

„Celem psychoterapii jest, żebyśmy stali się swoim najlepszym przyjacielem, najlepszym opiekunem, rodzicem i wspieraczem, żebyśmy umieli samodzielnie uspokajać się, kiedy lęk jest duży, pocieszać się, kiedy smutek przypływa, ale też doceniać i wspierać siebie w radości, którą przeżywamy.”

Zapraszam do posłuchania

W tym odcinku

Linki, ludzie, inspiracje

Subskrypcja

Chcesz dostawać więcej inspiracji? Zapisz się na newsletter Babskiej Dżungli